- У колі всіх членів вашої родини, думка яких для Вас важлива, продумайте і запишіть список приміщень, які Вам потрібні в новому будинку з зазначенням приблизної площі. Постарайтеся не забути нічого, особливо технічні приміщення: кладовки, холи, гардеробні, котельню, майстерню, гараж, тамбури, вбудовані шафи і т.п. Саме вони відрізняють власний будинок від міської квартири і роблять проживання в ньому таким комфортним. Пам'ятайте, що переробити готове приміщення набагато простіше, ніж прилаштувати нове, тому легше в майбутньому змінити призначення гардеробної, ніж убирати її, зменшуючи площу кімнат. На цьому етапі краще включіть надлишкові площі, щоб не забути, - видалити їх Ви завжди встигнете. Прорахуйте приблизну загальну площу. Якщо виходить, краще розбити її по поверхах. Це Ваш перший комплект орієнтирів для вибору проекту.
- Визначтеся з компонуванням будівлі: скільки у Вашого будинку має бути виходів на вулицю, і з яких саме приміщень, які приміщення повинні знаходитися поряд, а які повинні бути з'єднані дверима або проходами.
- Купіть будь-який великий збірник готових проектів або подивіться в інтернеті (наприклад на http://housed.com.ua ви знайдете безліч сучасних проектів будинків, і зможете навіть роздивитися будинок с любого ракурсу за допомогою 3D моделі).
- Відберіть проекти, що відповідають критеріям, які Ви відібрали в пункті 1 і 2.
- З відібраних проектів виберіть ті, які Вам сподобалися зовні. Зверніть увагу, що варіантів обробки фасадів кожної будівлі безліч, тому враховуйте тільки компоновку будови (сукупність архітектурних елементів - фасадів, фронтонів, еркерів, ганків, форми даху, прибудов і т.д.). Сам же вид обробки (штукатурка, вентильований фасад, обшивка панелями, сайдингом, вагонкою і т.п.) Ви легко зможете змінити, так само як у більшості випадків і основну технологію будинку (кам'яне - каркасний - дерев'яний).
- Тепер найцікавіше - прогуляйтеся по цим будинкам. Якщо є в проекті 3D-зображення - це Вам допоможе, якщо ні - не страшно, просто задійте свою уяву. Краще за все гуляти відразу всією сім'єю. Як це зробити? - Все просто: як у житті. Знайдіть ганок, зайдіть до дому, пройдіться по всіх кімнатах, Подумки розставте меблі, розкладіть речі. Уявіть, як Ви прокидаєтеся вранці, робите свої звичайні справи, берете і кладете речі, одяг, продукти, піднімаєтеся на 2 поверх, паркуєте машину, приймаєте гостей, відпочиваєте ввечері після роботи ... Оцініть комфорт від розташування приміщень, наскільки зручні місця для розміщення меблів, одягу, як розташовані вікна, двері.
- Якщо у Вас вже є ділянка для будівництва, спробуйте розмістити на ній будинок за цим проектом і оцінити вид з вікон, розташування виходів, гаража, природне освітлення приміщень протягом сонячного дня, врахуйте рельєф, можливості розміщення інженерних систем, розташування оточуючих будівель, дерев, огорож, місцевих предметів. Не забудьте, що Ваші сусіди з часом можуть побудувати на своїй ділянці та інші будівлі.
- Якщо ж своєї ділянки у Вас ще немає - то не поспішайте робити вибір, просто наберіться досвіду в оцінці проекту - це допоможе Вам більш осмислено оцінювати ділянки при їх виборі. Можливо, що для використання місцевих особливостей конкретної ділянки краще підійде інший проект.
- Під час пробного «проживання» будинку обов'язково фіксуйте на папері Ваші відчуття від усіх елементів: зліва - що саме в проекті сподобалося, справа - що здалося невдалим. Дуже бажано спірні моменти обговорити разом - Ви отримаєте безцінні думки членів Вашої родини. Після перегляду таким чином пари десятків проектів у Вас буде готовий перелік деталей, які подобаються саме Вам, але які Ви не могли сформулювати раніше. Ви виявите, що Ваш погляд на проект став іншим - тепер Вам достатньо всього пари хвилин, щоб побачити зручність і комфорт планування. Ви навчилися бачити те, що раніше для Вас було абсолютно невідомо.
- Тепер Ви озброєні - Ви чітко розумієте, яким саме має бути будинок вашої мрії, Ви бачите його в деталях і з усіх боків, також Ви точно знаєте погляди всіх членів Вашої родини. З кожним новим переглянутим проектом картина стає все ясніше. Якщо Вам пощастить, і Ви знайде готовий проект деревянного дома, в якому будуть реалізовані майже всі побажання, - вітаємо! Це велика рідкість, тепер можна приступати до вивчення технічних питань - ступеня енергоефективності будинку, типу опалення, зручності прокладки інженерних систем, легкості обслуговування будинку, зовнішній і внутрішній обробці. Майже завжди ці питання вдається вирішити в будівлі з будь-яким плануванням. Якщо ж дива не сталося і проекту свого будинку Вам так і не вдалося знайти, то Ваше рішення - індивідуальне проектування, а все, що Ви підготували на етапах 1,2, 9 - готове технічне завдання для нього.
Пам'ятайте про одне: життя у власному будинку, до того, ж ще й побудованому Вами для себе, повинна доставляти Вам і Вашим близьким особливе почуття задоволення: Вам все в будинку повинно подобатися! Розташування приміщень, зручність доступу до речей, вид і світло з вікна, можливість займатися улюбленою справою - все зроблено так, як я люблю, як я хочу, як мені подобається!
Досягти цього можна тільки вдумливим вивченням всіх аспектів власного життя. Не намагайтеся повторити в новому будинку своє життя в міській квартирі. Навіщо Вам це? - Ви повинні жити набагато краще! Пройдіть всі етапи, описані в цій статті, - і Ви відчуєте, що побудували дійсно те, що хотіли - будинок своєї мрії!